Spolek Česká welzlologická a cestovatelská společnost je registrovaný ve spolkovém rejstříku spisová značka L 9968, vedený u Krajského soudu v Ostravě  IČO: 22769561

Podporuje nás

KDO BYL JAN ESKYMO WELZL

Více informací je možno nalézt na stránkách www.eskymo-welzl.cz a nebo v knize Svoboda pod bodem mrazu.

 

Jan Eskymo Welzl ( nar.1968 Zábřeh, zemřel 1948 Dawson City, Yukon, Kanada) byl významným cestovatelem, který pěšky procestoval Sibiř, žil mnoho let v Arktidě, na Novosibirských ostrovech a na Aljašce. Stal se postupně lovcem a obchodníkem. Po ztroskotání lodi byl ve dvacátých letech zadržen v USA, a protože neměl po svých předchozích cestách a životě v odlehlých oblastech žádné dokumenty, bal poslán do Evropy, jako nežádoucí osoba. Díky tomu se krátce vrátil do Československa a do Zábřeha. Během půlroční návštěvy vzbudil obrovský zájem díky svému vyprávění neuvěřitelných historek ze severu. Přijal ho dokonce prezident Masaryk. Během návštěvy Československa (prosinec 1927 – červen 1929) nadiktuje novinářům své vzpomínky a poté odcestuje do Dawson City, přičemž se chce vrátit přes Beringovu úžinu na Novosibirské ostrovy.

Na základě jeho vyprávění vznikly knihy:

Jan Eskymo Welzl, příběhy českého polárního lovce (R. Těsnohlídek)

Třicet let na zlatém severu ( Golombek, Valenta)

Po stopách polárních pokladů (Golombek, Valenta)

Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě (Golombek, Valenta)

Tyto knihy vzbudily obrovský ohlas a byly vydány v mnoha zemích včetně USA, Japonka, Velké Británie, Německa. V USA byla jeho kniha vydána v nákladu 150.000 výtisků a stala se knihou měsíce. To ale vyvolalo mezinárodní diskusi o tom, zda tento polárník vůbec existuje a zda to není výmysl Karla Čapka.

Mezitím Jan Welzl pro nedostatek peněz uváznul v Dawson City. V šedesáti letech se zde usadil. Postupně se stal podivnou místní figurkou, která zaujala všechny návštěvníky bohatým vyprávěním a svými mechanickými vynálezy. Zemřel v chudobě roku 1948. Ze svých knih žádné další honoráře nedostal i když se prakticky stal jedním z nejvydávanějších českých autorů.

Dnes má díky českým trampům v Dawson City jeden z nejhezčích a nejnavštěvovanějších hrobů.

Dva portréty Eskymo Welzla z roku 1928

a 1929

Rodné město Jana Welzla –Zábřeh—někdy ve dvacátých letech 20. století při výročním trhu

Jedna z posledních fotografií jana Welzla před srubem na křižovatce 5th Ave a King Street v Dawson City

České a americké vydání knihy Třicet let na zlatém severu

Zaoblený obdélník: Aljaška 2008
Zaoblený obdélník: Alpamayo 2013
Zaoblený obdélník: Sibiř 2013
Zaoblený obdélník: Akce/Expedice